· 

Onthulling wandkleed: Draden van ons Nederlandse Slavernijverleden Zeeland

Op donderdag 1 mei 2025 wordt in het muZEEum in Vlissingen het monumentale wandkleed van Draden van ons Nederlandse slavernijverleden Zeeland gepresenteerd.

Een schets van het wandtapijt. Foto: Isabel van der Vlugt

Acht maanden is er op verschillende locaties door honderden vrijwilligers aan dit kleed, naar ontwerp van
Middelburgse kunstenaar Liesbeth Labeur, gewerkt. Het wandkleed is een drieluik en symboliseert de trans-Atlantische driehoeksreis vanuit het perspectief van de tot slaafgemaakten.

Over het Zeeuwse wandkleed
In uiteenlopende culturen is het gebruikelijk om bijzondere gebeurtenissen vast te leggen in wandkleden. Draden van ons Nederlandse slavernijverleden sluit aan bij deze traditie en heeft als doel de slavernijgeschiedenis per provincie te verbeelden. Het Zeeuwse wandkleed draagt de titel CARGAZOEN, ARMAZOEN, RETOUREN, een verwijzing naar de verschillende ladingen van Zeeuwse MCC schepen tijdens deze reis.

Nog te zien op verschillende plekken
Geïnteresseerden zijn van harte welkom om het kleed op 1 of 2 mei te komen bekijken, dit is gratis. Na de onthulling zal het wandkleed op diverse locaties in Zeeland te zien zijn. Zo vind je het op 5 mei tijdens het Bevrijdingsfestival Zeeland in de Machinefabriek in Vlissingen. Daarna verhuist het wandkleed naar de Abdij in Middelburg en reist het, na de Keti Koti viering op 1 juli, naar Terneuzen. In de maanden augustus en september hangt het in de Sint Jacobskerk in Vlissingen.

Deelnemende partijen
Draden van ons Nederlandse slavernijverleden is een landelijk initiatief van Stichting Villa Maecenatis. Deelnemende partners in Zeeland zijn: Discriminatie.nl Zeeland, Keti Koti Zeeland, Zeeuws Museum, Maritiem Muzeeum Zeeland, ZB Bibliotheek van Zeeland en het Zeeuws Archief in samenwerking met Four Freedoms door het jaar heen.

Reactie schrijven

Commentaren: 0